Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

SZKOŁA PODSTAWOWA W DOBROWIE

Narodowe czytanie 2023

Narodowe czytanie 2023

14 września 2023 r. w Szkole Podstawowej w Dobrowie uczniowie klas starszych wzięli udział w akcji ,,Narodowe czytanie 2023”. W skromnej scenerii, na tle gazetki tematycznej zebranych przywitała pani Halina Dziedzic, która przekazała uczniom informacje na temat historii Narodowego czytania.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana
Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.

W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką rozpoczęli Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.
W 2018 r. Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.
W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.
Lekturą Narodowego Czytania 2020 wybrana została Balladyna Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w ponad 3200 miejsc w Polsce i za granicą.
Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytaliśmy Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

W 2022 r. odbyło się wspólne czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. W tegorocznej edycji tej akcji w Narodowym czytaniu wzięli udział wszyscy zebrani; podczas głośnego wspólnego czytania zaprezentowano fragment I tomu ,,Nad Niemnem”. Później do współpracy prowadząca, Pani H. Dziedzic zaprosiła Panią Dyrektor, Wiolettę Szwec, Panią Alinę Kapustę, Gracjana Teleszczuka, Hanię Mochocką, Sandrę Grześkowiak i Ninę Wojcieszek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek z sentencjami Elizy Orzeszkowej.

Pani Dyrektor, Wioletta Szwec, podziękowała uczestnikom, nauczycielkom i uczniom prezentującym fragmenty powieści.