Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

SZKOŁA PODSTAWOWA W DOBROWIE

Szkoła Pamięta

W dniu dzisiejszym uczniowie z oddziału przedszkolnego i klas 1 – 4 odwiedzili pomnik jeńców alianckich w Modrolesie. Postawili wieńce przygotowane przez Rodziców i zapalili znicze. Na lekcjach poruszony był temat zbliżających się świąt Wszystkich Świętych. W szkole zaprezentowany został edukacyjny seans filmowy pt. „Dzień Wszystkich Świętych - poznajemy święta i tradycje oraz bajka edukacyjna dla dzieci o Dniu Wszystkich Świętych”. Uczniowie wykonali również pracę plastyczną o tematyce obchodów w Polsce zbliżających się świąt.
Uczniowie klas starszych stworzyli gazetkę związaną ze świętami listopadowymi.

Szkołę odwiedził Pan Paweł Urbaniak badacz historii obozu Stalag Luft z Muzeum Oręża Polskiego. Pan Paweł przybliżył nam historię o losach jeńców i obozu znajdującego się pod Podborskiem. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchali historii o Janie Mikszo, którą opowiedział Pan Urbaniak. Jan Mikszo był pilotem 305 dywizjonu bombowego. W czasie lotu bojowego na Wellingtonie został zestrzelony nad Niemcami i trafił do niewoli - do obozu Stalag Luft IV w Modrolesie koło Tychowa. W 1945 roku rozpoczęła się ewakuacja obozu nazwana "MARSZEM ŚMIERCI” w której uczestniczył również Jan Mikszo.
Na spotkanie przybył również zastępca burmistrza Pan Jacek Marcinkowski. Pan Jacek był głównym pomysłodawcą i realizatorem powstania pięknego muralu w ramach wygranego konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej "Mur, ale historia Wojska Polskiego"! Powstały mural prezentuje właśnie postać Jana Mikszy.