Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

SZKOŁA PODSTAWOWA W DOBROWIE

Procedura funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Dobrowie w czasie zagrożenia epidemiologicznego (covid-19) w roku szkolnym 2021-2022

PROCEDURA FUNKCJONOWANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DOBROWIE W CZASIE ZAGROŻENIA EPIDEMIOLOGICZNEGO (COVID-19) W ROKU SZKOLNYM 2021-2022

I. Podstawa prawna
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 04 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie
art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1095 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej
(Dz.U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567). Wytyczne MEN , GIS, MZ od 1września.

II. Cel procedury
Celem niniejszej procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, rodzicom oraz pracownikom Szkoły Podstawowej w DOBROWIE
Rozlokowanie uczniów w salach lekcyjnych
(Ogólna liczba uczniów w szkole - 104, w tym oddział przedszkolny - 13, SP - 91)
1. Uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych.
2. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej.
3. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej z zachowaniem zasady 4 m² na osobę. W razie potrzeby mogą zostać wykorzystane inne sale dydaktyczne.
4. Na podstawie złożonych przez rodziców/prawnych opiekunów deklaracji, dyrektor wyznacza godziny przebywania i odbioru uczniów.
5. Po godzinach przyprowadzania wejście do szkoły jest zamknięte na klucz.
6. W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
7. Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
8. Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m² na 1 osobę.
9. W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów wynoszą min. 1,5 m (1 uczeń – 1 ławka szkolna).
10. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze.
11. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
12. W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga będą umyte lub zdezynfekowane.
13. Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
14. Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
15. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
16. Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
17. Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
18. Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
19. Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny przerw lub zajęć na boisku).
20. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
21. W szatni należy wykorzystywać co drugi wieszak.
22. Należy unikać organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu, w tym ustalić bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć.

Przyprowadzanie/odbieranie uczniów przez rodziców/opiekunów
1. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
2. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
3. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
4. Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.
5. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.
6. Ograniczamy przebywanie osób z zewnątrz w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.
7. Rodzice ucznia/opiekunowie mają obowiązek podania aktualnego numeru telefonu do szybkiej komunikacji.
8. Rodzice/opiekunowie muszą wyrazić zgodę na pomiar temperatury ciała ucznia jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
9. Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby zostanie odizolowane w izolatce (gabinet nr 56) z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób i rodzice/opiekunie zostaną zobowiązani do pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
10. Do odwołania osoby trzecie nie wchodzą do budynku szkoły.


Spędzanie wolnego czasu podczas przerw lekcyjnych
Dzieci korzystają z pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości, zmianowości grup. Sprzęt na placu zabaw lub boisku jest regularnie dezynfekowany. Zapewnione są bezpieczne warunki w trakcie przerw międzylekcyjnych w jednym czasie dla wszystkich klas (szkoła dysponuje szerokimi przestronnymi ciągami komunikacyjnymi - korytarzami). Pomieszczenia wspólne w placówkach, z których korzystają uczniowie tj.: szatnie – podzielone na dwie klasy, natomiast pozostałe klasy (z mniejszą liczebnością szatnie utworzono w klasach), świetlice zostały utworzone dwie, jedna dla klas młodszych, a druga dla uczniów starszych, stołówki, pomieszczenia sanitarne, sale gimnastyczne i miejsca przeznaczone do rekreacji - place zabaw.

Pomieszczenia wspólne w placówkach, z których korzystają uczniowie
Pracownicy obsługi:
1. Wykonują codzienne prace porządkowe we wzmożonym reżimie sanitarnym, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych oraz sanitariatów i ich wyposażenia.
2. Każdorazowo dezynfekują toalety, umywalki i wszelkie przedmioty w toalecie minimalizując ryzyko zakażenia poprzez dotyk.
3. Dezynfekują powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków.
4. Wietrzą pomieszczenia przedszkola, w których nie są organizowane zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
5. Po zakończeniu pracy oddziału wietrzą sale zajęć, dezynfekują zabawki, wszelkie wyposażenie, blaty stołów, regały, krzesła, drzwi wraz z klamkami, podłogi ciągów komunikacyjnych oraz powierzchnie płaskie tych ciągów, parapety, listwy przypodłogowe itp.
6. Przy przyjmowaniu z zewnątrz ( przez okno lub uchylone przez pracownika drzwi) jakichkolwiek dokumentów lub przesyłek pocztowych/kurierskich wymagane jest stosowanie przez osoby odbierające środków ochrony osobistej, a także wpisania do Rejestru kontaktu z osobami trzecimi: daty kontaktu, nazwę firmy kurierskiej, imienia i nazwiska kuriera, numeru jego telefonu (prowadzony rejestr).
Każdorazowo po kontakcie z osobą trzecią pracownicy wyrzucają rękawiczki, myją i dezynfekują ręce


Organizacja dożywiania w stołówkach szkolnych lub jadalniach
1. Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia) w szkole, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa, odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości zapewnia się odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe - środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Personel kuchni zobowiązuje się do utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i sztućców.
2. Korzystanie z posiłków odbywać się będzie w stołówce szkolnej z zachowaniem obowiązującego dystansu społecznego, w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków.
3. Naczynia i sztućce myte i wyparzane są w wysokiej temperaturze (minimum 60 stopni C).
4. Osoba odpowiedzialna za podawanie dzieciom posiłków obowiązana jest do przeprowadzenia uprzedniej dezynfekcji powierzchni, na której spożywany jest posiłek.
5. Posiłki spożywane są w stołówce w grupach, tak, aby jedno dziecko siedziało w odległości od drugiego (co drugie krzesełko).
6. Grupy przychodzą osobno o wyznaczonych godzinach na obiad:
- I grupa – klasy I - IV (11.05 – 11.30)
- II grupa – 5 i 6-latki (11.45 – 12.00)
- III grupa – klasy V- VIII (12.15 – 12.30)
7. Pomiędzy przyjściem jednej grupy, a drugiej na teren stołówki zaplanowana jest piętnastominutowa przerwa w celu dezynfekcji i wywietrzenia pomieszczenia.
8. Pracownicy obsługi każdorazowo przy zmianie grupy na stołówce dezynfekują miejsca spożywania posiłku przez dzieci (blaty, stoły, poręcza krzeseł itp.)


Zapewnienie pomieszczenia służącego do ewentualnej izolacji ucznia.
1. Rodzice ucznia/opiekunowie mają obowiązek podania aktualnego numeru telefonu do szybkiej komunikacji ze szkołą.
2. Rodzice/opiekunowie muszą wyrazić zgodę na pomiar temperatury ciała ucznia jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
3. Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby zostanie odizolowane w izolatce (gabinet nr 56) z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób i rodzice/opiekunie zostaną zobowiązani do pilnego odebrania ucznia ze szkoły.

Zapewniono w obiekcie procedury zapewniające przeciwdziałanie COVID-19:
W Szkole Podstawowej w Dobrowie opracowana została procedura bezpieczeństwa dotycząca zapobiegania i zwalczania COVID-19, która została przyjęta zarządzeniem Dyrektora.