Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

SZKOŁA PODSTAWOWA W DOBROWIE

11 listopada w Szkole Podstawowej w Dobrowie

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości, to najważniejsze polskie święto związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918r. z okazji tego święta w Szkole podstawowej w Dobrowie odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca przypadającą w tym roku 103. rocznicę tego wydarzenia.

W obecności pocztu flagowego społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi odśpiewała hymn państwowy, a miejscowy Zespół Ludowy „Dobrowianki” zaprezentował pieśni patriotyczne. Kolejnym punktem obchodów było przedstawienie „Sąd nad Polską” przygotowane przez uczniów klasy ósmej wspomaganych przez siódmo i piątoklasistów. Za sprawą scenariusza i młodych aktorów widzowie zostali przeniesieni na salę sądową do Petersburga, gdzie odbywał się proces, w którym na ławie oskarżonych zasiadła Polska Nadwiślańska. Oskarżyciel Euzebiusz Rozbiorowski potępiał Polskę za to, że dopuściła do osłabienia władzy króla, zrywania obrad sejmu przez Liberum Veto, osłabienia armii oraz bogacenia się szlachty kosztem ubożenia całego państwa. Obrończyni Apolonia Patriocka w swoich sprzeciwach i mowach odpierała zarzuty stawiane wobec Polski. Na procesie obecni byli: caryca Rosji, król Prus, cesarz Austrii oraz świadkowie oskarżenia, m.in. Franciszek Ksawery Branicki. Świadkami obrony byli: legionista, powstaniec, jego matka i dziewczyna, stary Polak, wdowa po żołnierzu, Dzieci Wrzesińskie i Adam Mickiewicz. Prawomocnym wyrokiem sąd skazał Polskę na 123 lata niewoli, szczęśliwie warszawski Sąd Apelacyjny w dniu 11 listopada 1918r. uznał, że polska w pełni wycierpiała za swoje winy i prawomocnym wyrokiem przywrócił jej niepodległość. Doniosłości całemu przedstawieniu dodawały utwory muzyczne od „Poloneza As-Dur op. 53” Fryderyka Szopena po „Najpiękniejsza jest moja Ojczyzna” zespołu No To Co. Publiczność z zaciekawieniem i ogromnym wzruszeniem obejrzała przedstawienie  i nagrodziła występujących w nim uczniów gromkimi brawami. Trzeba dodać, ze uczniowie stanęli na wysokości zadania i mimo tremy całość obyła się bez pomyłek i wpadek.      Za przygotowanie apelu odpowiedzialne były panie: Katarzyna Jabłońska i Joanna Borowczak. Po przedstawieniu głos zabrały panie: dyrektor szkoły, Wioletta Szwec oraz sekretarz gminy Krystyna Dobrzańska. Następnie panie Sylwia Mulawa i Halina Dziedzic wraz z panią dyrektor, wyróżniły i nagrodziły uczniów, którzy w ostatnim czasie brali udział w różnych konkursach na ternie szkoły i poza nią. Na zakończenie uroczystości przewodnicząca SU, Michalina Surdyk, życzyła wszystkim dobrego dnia 11 listopada i radosnego świętowania. 

 

Autor: Katarzyna Jabłońska