spdobrowo.tychowo.pl

Czy warto być dobrym?

Budniewski Tymoteusz, kl. 7.

Uważam, że warto być dobrym człowiekiem. Taka postawa życiowa - człowieka dobrego – jest przykładem w dzisiejszym społeczeństwie. Takie życie, chociaż nie zawsze wynagradzające podjęte próby, jest z natury piękne. Powinno się je propagować i rozpowszechniać.

Po pierwsze, przez dobre zachowanie w stosunku do ludzi mogą oni zmienić swoje nastawienie do nas. Przykładem jest Ania z Zielonego Wzgórza. Ludzie, którzy zaadoptowali Anię, początkowo nie byli w pełni pozytywnie nastawieni do małej dziewczynki, jednak w końcu przez jej dobre zachowania zostawili ją u siebie i pokochali.
Po drugie, dobro wraca z podwojoną siłą. Na przykładzie Stasia z ,,W pustyni i  puszczy’’, który przez swoje dobre uczynki dla Kalego i Mei sprawił, że byli oni wobec niego bardzo lojalni i szli z nim do końca. Chciałbym również przytoczyć słowa anonima „Pomagając innym - pomagasz i sobie”. Cytat ten pasuje również do tej książki, gdy Staś, uwalniając Kalego, uratował też poniekąd swoje życie wtedy, gdy chłopiec uratował Stasia. Kiedy  lwy nadciągały, Kali znalazł dla chłopca jak i innych towarzyszy schronienie na drzewach.
Następnie, przez dobre i pozytywne słowa można pocieszyć ludzi. Postacią historyczną, pocieszająca przez swoje słowa ludzi zasmuconych i zmęczonych komunizmem, był Jan Paweł II. Słowami: ,,Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". Papież pokazał Polakom, że bycie dobrym i trwanie w nieustannej wierze przyniesie im w przyszłości wolność podczas walki z komunistycznym reżimem.

Podsumowując powyższe argumenty można dojść do wniosku, iż opłaca się być dobrym w stosunku do ludzi. Każdy czyn - nieważne czy mniejszy, czy większy sprawia, że świat jest lepszym miejscem do życia.

 

 

 

 

Autor: Tymoteusz Budniewski