Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

SZKOŁA PODSTAWOWA W DOBROWIE

Czy warto być dobrym?

Ślusarczyk Alicja, kl.7.      

„Czy bycie dobrym się opłaca”. Uważam że tak. Takimi osobami są Jan Paweł II albo Matka Teresa. Są to dwie osoby, które są bardzo wierzące. Razem czynią dobro i się nie poddają i nie przejmują słowami innych ludzi.

Pierwszym przykładem, który potwierdza moją tezę jest postać Jana Pała II. Mam pewność, że czynił wiele dobrego i nie tylko ja o tym wiem. Pomagał ludziom i mógł za nich oddać życie. Pragnę zwrócić uwagę na to, że nikt nie jest idealny. Chciałabym w tym miejscu zacytować słowa Jana Pawła II: „Nie ulega wątpliwości, że przyjemność jest dobra, a przykrość zła. Różnica między dobrem a złem wynika z tego, że dobro moralne przynosi głębokie zadowolenie, a zło sprawia wyrzuty, przykrość wewnętrzną i ból.”. Te słowa mówią o tym że jak człowiek jest zły, to ma wyrzuty sumienia, które mogą doprowadzić do zaburzeń a nawet śmierci. Więc nie powinno się przejmować niektórymi słowami i czynami innych ludzi.
Następną osobą,  która potwierdza moje argumenty jest Matka Teresa z Kalkuty. Była to kobieta, która pomagała tak jak Jan Paweł II. Opiekowała się osobami chorymi i teraz jest uważana za osobę, która pomagała i ocaliła świat i ludzi. Przytoczę słowa, które wypowiedziała: „Jeśli czynisz dobro, ludzie przypiszą ci ukryte egoistyczne cele. Nieważne - czyń dobro. Dobro, które uczyniłeś, zostanie jutro zapomniane. Nieważne - czyń dobro.”. Te słowa potwierdzają,  że nie trzeba się przejmować słowami innych ludzi. Uważam, że jak się czyni dobro, to ono do nas wraca ze zdwojoną siłą.
Myślę, że bycie dobrym człowiekiem się opłaca. Pozwolę sobie przytoczyć słowa: „Karma wraca”, które mówią o tym, że jak jest się dla kogoś dobrym, to on dla nas tak samo. Uważam, że jak jest się dobrym, to robi się dobre uczynki, a dobre uczynki to jest już jakaś nagroda, nie dla każdego oczywiście. Sądzę, że bycie dobrym jest dobre .

Tak, warto być dobrym. Mam nadzieję, że udowodniłam tezę postawioną w tytule niniejszej pracy.  I tak jak to przysłowie „karma wraca” jest bardzo prawdziwe i jest używane na co dzień,  więc warto być dobrym.

Autor: Alicja Ślusarczyk