10 września 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Dobrowie odbyło się Narodowe Czytanie dramatu Juliusza Słowackiego ,,Kordian”. Prowadząca powitała Dyrektor Szkoły, Panią W. Szwec oraz zgromadzonych uczniów.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.
W 2015 roku Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa.
W 2016 roku czytano Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.
Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.
W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie –Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza.
Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego, rok później Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – odbyło się Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza.
W 2023 roku w tysiącach miejsc w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.
Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
Imię głównego bohatera dramatu – Kordian – zostało przez Juliusza Słowackiego zmyślone.
Źródłem mógł być łaciński wyraz ,,cor” oznaczający ,,serce”, co miało wskazywać, że bohater ,,Kordiana” kieruje się w życiu uczuciami.
Nasza Szkoła zgłosiła akces do Narodowego Czytania; takie przedsięwzięcie weszło już na stałe do obyczajowości szkolnej. Uczniowie klasy VII oraz VIII wysłuchali fragmentu ,,Kordiana”, prezentowanego przez Panią H. Dziedzic, Panią A. Kapustę oraz uczennicę klasy VIII, K. Kaźmierczak.